sobota, 25 października 2014

PAŁAC W STANISZOWIE i RAZ.DWA.TRZY.

Bardzo się cieszę, że ostatni post spodobał się i pobił wszelkie rekordy oglądalności na blogu. O Malcie będzie oczywiście jeszcze kilka postów, na które serdecznie zapraszam.
Dzisiaj zabiorę Was do Pałacu w Staniszowie z dwóch powodów. Po pierwsze, bo jest to miejsce niezwykłe, w którym czuje się powiew historii, a po drugie w minioną sobotę odbył się tutaj koncert zespołu Raz.Dwa.Trzy. Sala Galerii Pałacu w Staniszowie wypełniona była po brzegi.

Dom Kawalera- Pałac Staniszów
Zespół Raz.Dwa.Trzy  w mistrzowski sposób łączy piękną muzykę i wartościowe teksty z wirtuozerią wykonania. Dźwięki i słowa tych utworów  na długo pozostają w pamięci i skłaniają do głębszej refleksji.  Wielkie dzięki dla całego zespołu za ten niezwykły koncert.


Choć Pałac w Staniszowie nie należy do największych w Kotlinie Jeleniogórskiej, to muszę powiedzieć, że miejsce to ujmuje cudowną atmosferą. Może właśnie dlatego, że nie przytłacza swoją wielkością i nadmiarem detali architektonicznych. Dzisiaj tylko kilka zdjęć z letnio-jesiennej scenerii, ale na pewno wrócę do tego miejsca, aby pokazać całość kompleksu pałacowego i jego "piękne oblicze" w różnych porach roku. Mieszkamy niecałe pięć kilometrów od Pałacu i często jest on celem naszych dłuższych spacerów. Miejsce przywracane do dawnej świetności przez obecnych właścicieli pozwala przenieść się w minione czasy.Zadbany park wokół Pałacu niezwykle pięknie prezentuje się w jesiennej szacie.
          

 

poniedziałek, 6 października 2014

MALTA- Marsaxlokk

Marsaxlokk to największe rybackie miasteczko na Malcie, położone w jej południowo-wschodniej części. Słynie z bajecznie kolorowych łodzi rybackich.
Łodzie luzzu maja charakterystycznie zadarte dzioby(od czasów fenickich) i pomalowane są w bardzo jaskrawych kolorach błękitu, czerwieni, zieleni i żółci.  Każda łódź ma na dziobie namalowane oko Ozyrysa, które ma przynosić szczęście i odstraszać diabła.

 Marsaxlokk (marsa-szlok) pochodzi od arabskiego słowa marsa, czyli port i xlokk - od wiejącego na wyspie suchego i gorącego wiatru od Sahary.

W miasteczku codziennie odbywa się targ(największy w niedzielę), gdzie można zakupić przede wszystkim tradycyjne, ręcznie robione koronki.
 Miasteczko choć niewielkie było świadkiem znaczących wydarzeń historycznych. Tutaj Turcy rozpoczęli wielkie oblężenie w 1565roku. Również z tego miejsca w 1798 roku Napoleon rozpoczął podbój wyspy. Nad Marsaxlokk w 1989 roku ogłosili koniec zimnej wojny prezydent USA George Bush(senior) i Michaił Gorbaczow.
Kościół Matki Bożej z Pompei
 Łodzie w Marsaxlokk tworzą największą na Malcie flotę rybacką. Największy jest również wybór świeżych ryb, dlatego warto jest tutaj zatrzymać się także na posiłek. Wiele restauracji zlokalizowanych jest tuż przy samym nadbrzeżu, gdzie w spokojnej atmosferze można podziwiać malownicze widoki .